قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۴ سنت، معادل ۰.۴ درصد افزایش به رقم ۶۰ دلار و ۸۶ سنت رسید.

 به نقل از رویترز، کاهش تولید اوپک و متحدانش که در حال کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار است و همچنین تقاضای قوی برای نفت موجب شد تا قیمت نفت امروز با افزایش مواجه باشد، اما تحلیلگران هشدار می دهند که برای خنثی شدن تاثیر افزایش تولید آمریکا باید توافق کاهش تولید تمدید شود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 24 سنت، معادل 0.4 درصد افزایش به رقم 60 دلار و 86 سنت رسید. قیمت نفت برنت نسبت به پایین ترین رقم های سال 2017 که در ماه ژوئن به ثبت رسید 37 درصد رشد کرده است.

قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 29 سنت، معادل نیم درصد افزایش به 54 دلار و 83 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نسبت به پایین ترین رقم های سال 2017 در ماه ژوئن 30 درصد رشد داشته است.

احساس افزایشی حاکم بر بازار با تقویت احتمال تمدید توافق کاهش تولید بین اوپک و متحدانش تشدید شده است. از سوی دیگر میزان تقاضا به ویژه از سوی چین در حال افزایش است. میزان واردات نفت چین با پیشی گرفتن از آمریکا به حدود 9 میلیون بشکه در روز رسیده و این کشور بزرگترین وارد کننده نفت جهان لقب گرفته است.

بانک سرمایه گذاری جفریز در یادداشتی نوشت: «رشد تقاضای نفت چین ظاهرا در حال سرعت گرفتن است.»

به علاوه، میزان ذخایر نفت جهان به ویژه ذخایر آمریکا در ماه های گذشته کاهش یافته هرچند که چشم انداز وضعیت بازار در سال آینده نامشخص است.

توافق کاهش تولید در ماه مارس 2018 منقضی می شود، اما اجماع رو به گسترشی برای تمدید توافق تا پایان سال آینده میلادی در حال شکل گرفتن است. تحلیلگران می گویند، در صورت عدم تمدید توافق ممکن است با توجه به افزایش تولید آمریکا مازاد عرضه مجددا به بازار برگردد.