کشت محصولات غیربومی نظیر سیب‌درختی در خشک شدن دریاچه ارومیه تا ثیر گذار بود اما محصولات تولیدی باغداران منطقه امروز به قیمت پایینی به فروش می رسد که به گفته باغداران منطقه پاسخگوی هزینه های تولید نیز نیست.

 شاید درباره لزوم کشت متناسب با وضعیت منطقه و غیربومی بودن کاشت سیب‌درختی در مناطق اطراف دریاچه ارومیه  زیاد شنیده باشید. 

در فصل برداشت سیب، درصورتی‌که سری به شهرهای اطراف دریاچه ارومیه سری بزنید با صحنه‌های عجیبی در کنار باغات مشاهده می‌کنید و دیدن تلی از سیب بر روی زمین که  قیمت ناچیزی برای فروش پیشنهاد می‌شود،  امری غریب نیست به طوری که به راحتی و با پرداخت 700 تا 800 تومان برای هر کیلوگرم می توان خرید کرد. 

کشاورزان هزینه تولید این محصول را حدود هزار و 200 تومان دانسته و فروش به قیمت‌های فعلی را با صرفه نمی‌دانند، اما این موضوع کمتر مورد توجه عموم مردم و در سطح ملی موردتوجه قرار می‌گرفت، اما این روزها این رویداد با مدد شبکه‌های  اجتماعی به سرعت تبدیل به نقل محافل  و مطالبه عمومی برای رفع آن می‌شود که شاید یکی از کارکردهای مناسب این شبکه‌ها نیز است.

 بنابراین گزارش، فیلمی با عنوان "وضعیت اسفناک سیب در کنار جاده ارومیه" روز گذشته  به سرعت  در شبکه‌های  اجتماعی  منتشر شد،  حاوی تصاویری از ریختن حجم عظیمی از سیب در کنار جاده‌های مواصلاتی است.

در واکنش با این موضوع نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس  در واکنش به این رویداد، شب گذشته در برنامه زنده تلویزیونی اشک ریخت و  از وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرد.

گفتنی است که  قیمت خرید تضمینی سیب درختی صنعتی یا درجه 3 از قرار هر کیلوگرم 2 هزار و889 ریال است که خرید آن از 15  شهریورماه  آغاز شده و تا 30 آبان ماه بر اساس اعلام مسئولان ادامه دارد.