زلزله ۷.۳ریشتری "ازگله" خسارات جانی و مالی بسیاری به مناطق شهری و روستایی استان کرمانشاه وارد کرد.

 زلزله 7.3ریشتری شامگاه یک‌شنبه (21 آبان‌ماه جاری) در استان کرمانشاه بیش از  436 کشته و 9388 زخمی به‌جای گذاشته و سبب تخریب و آسیب‌دیدن بسیاری از واحدهای مسکونی شهری و روستایی در این استان شده است.

این زمین‌لرزه که مرکز وقوع آن "ازگله" کرمانشاه بود در بسیاری از مناطق غرب‌کشور و مرکز از جمله تهران، ایلام، همدان، لرستان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، مرکزی، زنجان، کردستان، اردبیل و چندین استان و شهر دیگر احساس و حتی سبب آسیب به برخی مناطق غربی شد.

حادثه در سر پل ذهاب به‌ویژه در مناطق  روستایی بیشترین خسارت را داشته است. در ازگله، ثلاث باباجانی، اسلام‌آباد و قصرشیرین هم خسارت مالی و هم جان‌باختگانی را داشته‌ایم اما عمق فاجعه در مناطق سر پل ذهاب و مناطق روستایی بوده است.

فرمانده سپاه نبی‌اکرم‌(ص) استان کرمانشاه به پیگیری سپاه پاسداران برای اسکان موقت مناطق روستایی اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه در چند روز نخست اقدامی که باید انجام می‌گرفت اسکان موقت بود که قبل از اسکان موقت نیز کار آواربرداری، انتقال جان‌باختگان و مصدومان به مراکز درمانی انجام شد.

وی بیان کرد:‌ تعدادی روحانی به این مناطق اعزام‌ شد تا بتوانند در همان روستاها کارهای تدفین انجام و در مراسمات آن‌ها شرکت کنند.

سردار ریحانی در ارتباط ‌با بحث اسکان موقت این زلزله‌زدگان نیز گفت: اسکان موقت یعنی اینکه مردم حداقل بتوانند زیر چادر اسکان یابند که خوشبختانه کار اسکان موقت تمام‌شده و ما امروز مباحث پشتیبانی آن‌ها یعنی غذا و آب آن‌ها دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) مقتدرانه و باعزت در این میدان واردشده است تصریح کرد: امروز با صراحت و قوت می‌توان گفت روزانه 15 هزار غذای گرم را بسته‌بندی می‌کنیم که بخشی توسط سپاه و بخشی توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) انجام می‌شود.

فرمانده سپاه نبی‌اکرم (ص) استان کرمانشاه از دیگر خدمات انجام‌شده را توزیع صبحانه، نهار و شام مردم روستاهای زلزله‌زده دانست و خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز برای هر روستا یک مسئول مشخص‌شده و برای توزیع غذا به آن‌ها تحویل داده می‌شود. روزانه مباحث مردم دنبال می‌شود که خوشبختانه امروز می‌توان گفت شش بیمارستان بزرگ صحرایی را در منطقه سرپل ذهاب مستقر کرده‌ایم.

سردار ریحانی افزود: یک بیمارستان فوق تخصصی مجهز در دانشگاه پیام‌نور سر‌پل‌ذهاب بر‌پا شد ‌که روزانه هزاران نفر از مردم این منطقه را که مصدوم و بیمارند، ویزیت می‌کند.

وی عنوان کرد: ما خود باید به سراغ بیماران می‌رفتیم چون برخی از بیماران و حادثه‌دیدگان شاید نتوانند به مراکز درمانی مراجعه کنند به همین منظور اکیپ‌های پزشکی و حدود 40 دستگاه آمبولانسی که داریم براساس تقسیم‌بندی و اکیپ‌بندی شده به مناطق آسیب‌زده می‌فرستیم و همراه با  این اکیپ‌هایی که کار پشتیبانی انجام دادند کار را انجام می‌دهند.

فرمانده سپاه نبی‌اکرم (ص) استان کرمانشاه کار آواربرداری را یک کار سنگین دانست و بیان کرد: در بحث آواربرداری امروز می‌توان با صراحت گفت این کار توسط نیروی زمینی سپاه انجام می‌شود. بیش از یک‌هزار دستگاه مهندسی سپاه و تعداد زیادی دستگاه مهندسی قرارگاه سازندگی خاتم‌ کار آواربرداری را انجام می‌دهند.

سردار ریحانی گفت: وضعیت بهداشتی در منطقه دارد کار را سخت می‌کند بنابراین باید هرچه سریعاً اقدامات لازم انجام شود تا مشکلت بهداشتی و درمانی در منطقه به وجود نیاید.

وی در ‌ارتباط‌ با مباحث امنیتی و انتظامی در منطقه نیز خاطرنشان کرد: بسیج، گردان‌های بیت‌المقدس و گردان‌های امام حسین (ع) در بحث حراست از محله‌ها و اموال مردم مراقبت می‌کنند.